Obsah fóra Renault 19 Club Renault 19 Club
Fórum Renault 19 clubu ČR
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dobití AKU před zimou
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Renault 19 Club -> Elektrika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Václav Sedlář



Založen: 9.10.2007
Příspěvky: 2689
Bydliště - POVINNÉ *: Liberec

PříspěvekZaslal: 03.12.08 18:21    Předmět: Dobití AKU před zimou Citovat

Dobrý den, minulé Vánoce jsem dostal jako dárek inteligentní Autonabíječku (z Lidlu). A tak jsem se rozhodl, že bych ji mohl vyzkoušet a AKU "před" zimou dobít. Jen nevím, jestli mohu dobíjet s připojenými kontakty, nebo je musím odpojit-(nejraději bych s připojenými).

Jestli je budu muset odpojit, tak pro jistotu- nejdřív odpojit mínus a pak plus a při zapojení nejdřív plus a pak mínus-že jo? Embarassed
_________________
Renault R19 Chamade,r.v.1994,1794ccm/65kw.
Renault Laguna Grandtour, r.v. 1998,1598ccm/79kw.
Renault Laguna 3 Grandtour, 2.0 dci 110kw, r.v. 2010
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rumcajs



Založen: 10.10.2007
Příspěvky: 760
Bydliště - POVINNÉ *: Jihlava

PříspěvekZaslal: 03.12.08 19:46    Předmět: Re: Dobití AKU před zimou Citovat

Václav Sedlář napsal:
Dobrý den, minulé Vánoce jsem dostal jako dárek inteligentní Autonabíječku (z Lidlu). A tak jsem se rozhodl, že bych ji mohl vyzkoušet a AKU "před" zimou dobít. Jen nevím, jestli mohu dobíjet s připojenými kontakty, nebo je musím odpojit-(nejraději bych s připojenými).

Jestli je budu muset odpojit, tak pro jistotu- nejdřív odpojit mínus a pak plus a při zapojení nejdřív plus a pak mínus-že jo? Embarassed

Václave, proč se ptáš, když to víš Wink Když jsem před 9 lety koupil rendu, tak jsem se na stránkách RS ČR dočetl, že je lepší baterku vyndat, aby výpary nepřispívaly k oxidaci kontaktů v motorovém prostoru. Nepochopil jsem proč, když za jízdy baterku stejně nemám vyndanou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
m1tv
Moderátor


Založen: 8.10.2007
Příspěvky: 17951
Bydliště - POVINNÉ *: PrAhA

PříspěvekZaslal: 03.12.08 19:50    Předmět: Citovat

je to jedno .. otevirani baterky je stejne už vetšinou pase dneska se delaj bezudržbovy .. a s tema vyparama je to blbost protože když dobijiš altikem pereš tam 14v 80a (podle altiku ) a když to dělaš nabiječkou tak to nabijiš pomalu a menšima voltama takže tak Laughing

s tema kontaktama je to taky jedno klidne je nech připojeny nic tim nezkaziš ,jediny co tak nestartuj s připojenou nabiječkou vetšinou to nepřežije Wink

a ono s tou nabiječkou z LIdlu nevim jestly to ma smysl aby to nebylo spiš vybijeni než nabijeni Laughing
_________________
Říkají o mě že sem flegmatik. A mě je to jedno ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Václav Sedlář



Založen: 9.10.2007
Příspěvky: 2689
Bydliště - POVINNÉ *: Liberec

PříspěvekZaslal: 03.12.08 19:55    Předmět: Citovat

m1tv napsal:


a ono s tou nabiječkou z LIdlu nevim jestly to ma smysl aby to nebylo spiš vybijeni než nabijeni Laughing


No už sem zjistil, že ji zde na foru má víc lidí-úplně stejnou.

Šlo mi o to, jestli nezničím při připojených svorkách altík nebo ŘJ nebo nabíječku a jestli mám správně popsanej postup odpojení/připojení AKU.
_________________
Renault R19 Chamade,r.v.1994,1794ccm/65kw.
Renault Laguna Grandtour, r.v. 1998,1598ccm/79kw.
Renault Laguna 3 Grandtour, 2.0 dci 110kw, r.v. 2010
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
m1tv
Moderátor


Založen: 8.10.2007
Příspěvky: 17951
Bydliště - POVINNÉ *: PrAhA

PříspěvekZaslal: 03.12.08 20:04    Předmět: Citovat

jj nejdřiv odpoj - a to stači jediny co ti poradim neodpojuj nabiječku nejdřiv z baterky ale ze zasuvky ..muže se stat že jak odpojiš kontakty tak to zajiskři a muže ti baterka bouchnout (stavalo se to u tech co se otevíyrali Embarassed )
_________________
Říkají o mě že sem flegmatik. A mě je to jedno ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Václav Sedlář



Založen: 9.10.2007
Příspěvky: 2689
Bydliště - POVINNÉ *: Liberec

PříspěvekZaslal: 03.12.08 20:22    Předmět: Citovat

Ok, odpojím minus a plus nechám připojený. Jinak jde o super inteligentní nabíječku s několika funkcemi a udržováním,... a celé to řídí čip. Laughing To bude výbuch.
_________________
Renault R19 Chamade,r.v.1994,1794ccm/65kw.
Renault Laguna Grandtour, r.v. 1998,1598ccm/79kw.
Renault Laguna 3 Grandtour, 2.0 dci 110kw, r.v. 2010
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda



Založen: 9.10.2007
Příspěvky: 2643
Bydliště - POVINNÉ *: Havířov

PříspěvekZaslal: 03.12.08 23:54    Předmět: Citovat

m1tv napsal:
a s tema vyparama je to blbost protože když dobijiš altikem pereš tam 14v 80a (podle altiku ) a když to dělaš nabiječkou tak to nabijiš pomalu a menšima voltama takže tak
Hm .....já čumím na ty znalosti o elektrice. 1) Kdyby ti altík pral do baterky 80A tak potěš panbůh. Umíš počítat ??? Baterie se nabijí 14-16 hod. 1/10 kapacity v Ah. Takže pokud máš 60Ah a altík by ti pral 80A tak si představ jízdu Praha ostrava a z5. Napřed by byl smrádeček a pak asi exploze.
2) dobrá nabíječka samozřejmě musí dávat více než 16V a to proto že plně nabitá olověná baterie má právě těch 16V.
_________________
Rozhodl jsem se,že budu žít věčně a umřu jenom kdyby mi to nevyšlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Skype Name
m1tv
Moderátor


Založen: 8.10.2007
Příspěvky: 17951
Bydliště - POVINNÉ *: PrAhA

PříspěvekZaslal: 04.12.08 00:01    Předmět: Citovat

jarda napsal:
m1tv napsal:
a s tema vyparama je to blbost protože když dobijiš altikem pereš tam 14v 80a (podle altiku ) a když to dělaš nabiječkou tak to nabijiš pomalu a menšima voltama takže tak
Hm .....já čumím na ty znalosti o elektrice. 1) Kdyby ti altík pral do baterky 80A tak potěš panbůh. Umíš počítat ??? Baterie se nabijí 14-16 hod. 1/10 kapacity v Ah. Takže pokud máš 60Ah a altík by ti pral 80A tak si představ jízdu Praha ostrava a z5. Napřed by byl smrádeček a pak asi exploze.
2) dobrá nabíječka samozřejmě musí dávat více než 16V a to proto že plně nabitá olověná baterie má právě těch 16V.
eletrikou se nezabejvam a ani nebudu neni to muj obor ale kolik ma podle tebe altik? proč je na něm napsano 80Ah ?rad se ncham poučit Smile protože dava 8amper? a k tem 16v ukaž mi jednu baterku ktera ma 16v Laughing to nema ani ta co sundaš z nabiječka ta ma max 14v a to hodne krqatkodobě normalni je kolem 12,5v i rele v altiku maš nastaveny nacca 14V pak už ti to přebiji a baterce ubližuješ namisto aby siji pomahal Laughing

jediny baterky ktery sem videl co umi až 18v se použivaj třeba na DB drag ale to je zas jina liga a s normalnim autem to ma pramalo společneho
_________________
Říkají o mě že sem flegmatik. A mě je to jedno ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
KUNAX



Založen: 21.5.2008
Příspěvky: 1075
Bydliště - POVINNÉ *: Pardubice

PříspěvekZaslal: 04.12.08 07:39    Předmět: Citovat

No sice jsem ve škole moc pozor nedával,ale jedno vim jistě - ten altík určitě neni schopen dodat 80A, páč v celým autě nenajdeš kabel kterej by byl schopen takovej proud přenášet dýl než pár vteřin. Proud 80A by člověka přepálil jak pojistku. Ten údaj 80Ah sice teoreticky znamená,že ten alternátor je schopen dodat 80A po dobu jedný hodiny,ale to v praxi nikdy nenastane.80Ah se dá vyložit spíš jako 1A po dobu 80h. Je to kapacitní údaj,nikoliv údaj o jmenovitém výkonu.
_________________
R19 F3P N760 65kW r.v.94
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KUNAX



Založen: 21.5.2008
Příspěvky: 1075
Bydliště - POVINNÉ *: Pardubice

PříspěvekZaslal: 04.12.08 08:03    Předmět: Citovat

Hele,beru to zpět. Teď jsem prečet jeden článeček a neni mi to uplně jasný jak to vlastně je...musim to víc prozkoumat,než vypustim nějakej plk Laughing
_________________
R19 F3P N760 65kW r.v.94
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rosta



Založen: 9.10.2007
Příspěvky: 7427
Bydliště - POVINNÉ *: Dolni Domaslavice

PříspěvekZaslal: 04.12.08 08:08    Předmět: Citovat

kabel od alternatoru k baterce v pohode vydrzi vic nez 80A a ten udaj je maximalni proud ktery je schopny aternator pri plnych otačkach a max zatizení dodávat,coz samozdrejme pri beznem provozu nenastava
_________________
R19 Ph2 1,4e - minulost
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rumcajs



Založen: 10.10.2007
Příspěvky: 760
Bydliště - POVINNÉ *: Jihlava

PříspěvekZaslal: 04.12.08 08:21    Předmět: Citovat

Domnívám se, že se dobíjí pouze rozdílem napětí nabíječka/baterka. Alternátor má 80A asi proto, aby stihnul napájet spotřebiče a ještě dobíjet. Schválně si spočítejte, jaký žrouty máte v rendovi - světla kolem 150W plus mlhovky dalších 80W a jsme na 20A odběru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda



Založen: 9.10.2007
Příspěvky: 2643
Bydliště - POVINNÉ *: Havířov

PříspěvekZaslal: 05.12.08 14:29    Předmět: Citovat

1) Samozřejmě alternátor musí byt schopen pokrýt proudový odběr všech spotřebičů v autě a ještě musí zbýt něco na dobíjení baterie-proto 80A.
2) 16V na baterce naměříš ve stavu plného nabití při připojené (kvalitní)nabíječce.
Proto se v autě baterka nikdy nemůže nabít naplných 100% kapacity.
_________________
Rozhodl jsem se,že budu žít věčně a umřu jenom kdyby mi to nevyšlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Skype Name
Kamillo



Založen: 22.12.2007
Příspěvky: 77
Bydliště - POVINNÉ *: Kroměříž / Vsetín / Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: 17.10.09 23:14    Předmět: Dobíjení před zimou? Citovat

Zdarec chlapi, píšu sem, abych nedělal zas nové téma...
Chcu se optat jestli je blbý nápad baterku před zimou nějak pro zichr dobít - nemám s ní žádné potíže, kyselina i voda ok, ale začíná kosa, sníh a já nechcu za měsíc smutně čučet na stojící mrtvolu. Asi je z 50% nabitá, řekněme, tipuju... Neměla by se nejdřív jakože řízeně vybít a pak kompletně nabít? Aby nedošlo k přebití a zničení? Nebo je toto jen reklamní strašák výrobců automat. nabíječek řízených čipem? Nikdy jsem to nedělal a nabíječku mám starou ruskou, naprostý obyč, nic nehlídá, jen konstantně pere 5A. Za všechny zkušenosti díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Václav Sedlář



Založen: 9.10.2007
Příspěvky: 2689
Bydliště - POVINNÉ *: Liberec

PříspěvekZaslal: 17.10.09 23:47    Předmět: Citovat

Připojuji se k dotazu uživatele Kamillo- měl bych aku dobít před zimou (za dva roky jsem ji ani jednou nedobil...

dneska jsem zkusil aku změřit (auto stojí od včerejška od 15:00) a nejdřív jsem změřil 12.57V (vše vypnuté), pak jsem otevřel dveře (=svítil interiér) a naměřil 12.44V (+-) a pak jsem zapnul zapnul hlavní světla a naměřil asi 12.2 V (už si to přesně nepamatuji).
Pak jsem zkusil nastartovat a nejníž to kleslo na 10.3V. Při nastartovaném motoru tam bylo 14.4V...
_________________
Renault R19 Chamade,r.v.1994,1794ccm/65kw.
Renault Laguna Grandtour, r.v. 1998,1598ccm/79kw.
Renault Laguna 3 Grandtour, 2.0 dci 110kw, r.v. 2010
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Renault 19 Club -> Elektrika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 1 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com